Historie obce 

Kroniky obce

                        

Nový zámek                                                                             Starý zámek                                                            

Dalovice (uváděné v minulosti pod názvy Dallowicz, Dallwicz, Dallwitz, Dalvice) jsou  poprvé uváděny v zemských knihách roku 1498, od toho roku se odvozuje založení obce. Archeologické vykopávky v průběhu 20. století prokázaly, že v okolí místa, dnes nazývaném Tvrziště, žili lidé již v pozdní době bronzové (cca 1200 – 700 let př.n.l.). Nálezy z těchto vykopávek jsou uloženy v Muzeu Karlovy Vary.

Majitelé dalovického panství se často měnili, protože i když rozloha panství byla velká (zemědělská plocha a lesní pozemky), příjmy z nich vysoké nebyly. Prvním majitelem byl Albrecht z Perštějna. Ze známějších rodin jsou to například Anna Ludmila Kolovratová či vdova Marie Benigna Piccolominiová. Původně zemědělská obec se po otevření kaolínových a uhelných dolů změnila na průmyslovou. Jeden z majitelů – Johann Wenzel Ferdinand, Ritter von Schönau - založil v obci r. 1804 kameninovou výrobnu (pak r. 1830 porcelánku, později světoznámá firma Epiag), aby příjmy pro panství zvýšil. Mimo malé firmy byly v obci i cihelna, pivovar, mlýn a pila.

 

Nejvýrazněji se do historie obce zapsal baron Friedrich Riedl von Riedenstein, který v roce 1871 koupil panství včetně porcelánky. Po něm panství zdědil nejstarší syn Eduard, který výrazně rozšířil zámeckou knihovnu o rozsáhlé sbírky německé, anglické a francouzské literatury (především zaměřené na geografickou a cestopisnou literaturu).

V Novém zámku Riedla von Riedesteina bylo na začátku roku 1945 umístěno velitelství německé branné moci pro celý okrsek západního pohraničí. V obci byla ubytována silná vojenská posádka a vojenské lazarety.  Rodina Riedl von Riedenstein vlastnila dalovické panství až do r. 1945, kdy je převzal do svého vlastnictví československý stát. Obyvatelstvo Dalovic bylo převážně německé, v květnu 1945 zde žilo 2247 Němců a 10 Čechů. V důsledku odsunu bylo Němců na konci roku 1949 pouze 181 a Čechů 1044.

Obec Dalovice byla samostatnou obcí do r. 1976, kdy byla připojena ke Karlovým Varům a stala se jeho městskou částí. Roku 1990 se podařilo osamostatnit Dalovice s tím, že Všeborovice a Vysoká budou nedílnou součástí Dalovic.

Všeborovice, část obce Dalovice, bývaly samostatnou obcí (dříve se nazývaly Schobrowitz, Šobrovice). První oficiální zmínky o Všeborovicích jsou v daňovém výnosu z r. 1523, proto se tento rok bral jako rok založení obce. Nejstarší část Všeborovic vznikla jako osada během 10. – 12. století a stála v místech dnes nazývaných „horní“ Všeborovice. Novější část Všeborovic -„dolní“ Všeborovice - byla založena až po r. 1880 z podnětu barona Fiedricha Riedl von Riedenstein, především kvůli zemědělskému zásobování průmyslové části Dalovic (porcelánka, doly na uhlí).

Vysoká, část obce Dalovice, vznikla jako osada patřící k Dalovicím v 15. století (nazývala se Hohdorf, Hochdorf, Hohendorf). Poprvé se Vysoká, jako samostatná obec, uvádí r. 1655 při mapování majetku drobné šlechty. Na rozdíl od Dalovic a Všeborovic, na jejichž založení se podíleli obyvatelé slovanského původu, Vysoká byla od svého začátku sídlem německých obyvatel.

 

Dobová pohlednice

Více historických fotografií naleznete ve fotogalerii.